';
Forum i album używa plików cookies. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisu, zapamiętania indywidualnych ustawień, logowania.
Więcej informacji w wątku: [Polityka prywatności]

Autor Wątek: Ptaki odchodzą po kolei, co mam zrobić?  (Przeczytany 1863 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline runaway91

• *
  • Od: 26 Maj, 2017, 18:02
  • ptaki: nimfa, 2 falki, kanarek
Ptaki odchodzą po kolei, co mam zrobić?
« dnia: 24 Cze, 2017, 22:10 »
Miałam najpierw jednego samca, z 2013. Ptaszek wylatany, zdrowy, śpiewa, dobrze żywiony. Chciałam dokupić mu samiczkę, ale niestety przez pomyłkę kupiłam samca. Żyły razem przez kilka miesięcy, aż pewnego ranka nowy samiec był martwy. Wieczorem zachowywał się normalnie, był żywy i wesoły. Nie mogły zjeść niczego szkodliwego, na loty puszczalam je pod kontrolą, ptak był już sztywny i nie miał żadnych obrażeń, leżał w normalnej pozycji, jedyne co mnie zdziwiło to to ze znalazłam go w misce z karmą(klatka hagen, miski na dole). Po jakimś czasie dokupiłam kolejnego kanarka, tym razem samiczkę glostera, z hodowli. Ptaszki polubiły się, można powiedzieć ze były parą. Niestety po kilku miesiącach samiczkę spotkało to samo, z tym ze wczesną nocą(koło 24 lub później) była słaba i nie uciekała, przelatywała mi przez palce. Udało mi się posadzić ją na żerdzi. Do tej pory samiec jest sam, ale 2 dni temu znalazłam małego łuszczaka, prawdopodobnie trznadla. Był wesoły, bardzo mnie polubił i sama również się do niego przywiązałam. Podawałam mu mieszanke nabialową, miał tez ziarno dla kanarków które zaczął sam łupać. Dzisiaj rano leżał na dnie klatki, ciężko oddychał, próbował wzbić się w powietrze, ale tak jakby ciążyło mu wole i jego miejsce nie pozwalało się wzbić. Był kompletnie bez sił, nie mógł ustać na łapkach, po 10 minutach przekręcił się na plecy i zamknął oczy. Nie mam pojęcia co było przyczyną śmierci wszystkich trzech ptaków. Z pisklakiem można polemizować, bo to dziki ptak, ale dzien wcześniej był żywy i wesoły, zasypiał tez normalnie, zaczynał sam jeść i reagował na mnie, zrobił tez ogromny postęp z jedzeniem bo sam się opominał. W sumie prawdopodobnie jego smierć i samiczki glostera wyglądała podobnie, bo znalazłam ją na plecach, tyle ze u pisklaka miałam do czynienia z ostatnim stadium. Wiem ze to jak wróżenie z fusów, ale od czego mogą nagle paść 3 lub przynajmniej 2 w pełni zdrowe ptaki? Chciałabym kupić samca bastarda i trzymać go oddzielnie(w osobnej klatce, ale tym samym pokoju, nie będą się widzieć a słyszeć), ale boje się ze spotka go to samo. Czy są jakieś badania dla kanarków, które mogłabym wykonać żeby ustrzec nowego ptaszka przed śmiercią? Dodam, ze na papugi ewentualny wirus/bakteria nie działa, nimfę mam już długo, faliste dość krótko, ale wszystkie są zdrowe.

Offline rozi

• *
  • 59 lat(a)
    Od: 04 Lut, 2007, 12:11
  • ptaki: Kulka
Odp: Ptaki odchodzą po kolei, co mam zrobić?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Cze, 2017, 19:37 »
Może masz pecha, może to zbieg okoliczności, ale ja bym nie kupowała następnego prostodzioba.
Przywlokłam kiedyś jakiś wirus z nową papugą i po kolei padły mi moje anioły kochane. Sekcja nie dała odpowiedzi.
Niestety, medycyna jest daleko za peletonem chorób.

Offline runaway91

• *
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Cze, 2017, 10:57 »
Jednak się przeliczyłam pisząc, ze papugi są zdrowe :( od 2-3 dni nowa samiczka(młodziutka, 2-miesięczna, samiec ma pół roku) zachowuje się podobnie do kanarka tzn tak jak on ma napady kichania i tak jakby dławiła się jakaś wydzieliną. Najpierw kicha, potem jakby odkrztusza. Zdarzyło się to może 3-4 razy, ogólnie zachowuje się bardzo dobrze, powiedziałabym ze aż za dobrze, podobnie kanarek, ma takie same objawy, czasem tez oddycha świszcząc, ale chętnie się kapie, zjada owoce i warzywa, jest wesoły i nie osowiały. Teraz zaczynam się bac o pozostałe papugi, bo każdy z 3 nieżyjących ptaków odchodził bez żadnych objawów tylko tuż przed śmiercią były prawdopodobnie podobne - pierwszego samca znalazłam w małej misce, co mogło być skutkiem tłuczenia się po klatce z "ciężkim wołem" tak jak u małego trznadla, druga samiczka była słaba i "kładła mi się na palcach", a pisklak w ostatnim etapie na pół godziny przed śmiercią miał dokładnie to samo, tylko ze próbował się wzbić ale ciążylo mu wole, wiec podejrzewam ze smierć glostera była podobna, tylko to był po prostu pierwszy etap umierania.

Offline Sabinka

• *
  • 58 lat(a)
    Od: 15 Sie, 2011, 02:14
  • ptaki: 4 papużki faliste
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Cze, 2017, 02:14 »
Czemu nie pójdziesz do weterynarza? Skazujesz ptaki na śmierć, a może dałoby się je wyleczyć. W ostatnim poście piszesz o kichaniu, krztuszeniu się, wcześniej tego nie pisałaś, a to by wskazywało na jakieś zakażenie bakteryjne, które leczy się antybiotykiem.

Offline haaszek

• *
  • 59 lat(a)  Sto Lat
    Od: 15 Lis, 2003, 15:55
  • ptaki: Booka i Mandej - papużki faliste
    • Menażeria A.K.A. Marian - życie i twórczość
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Cze, 2017, 20:49 »
http://www.papugi.dt.pl/pci/artykuly/sternostomatoza.asp

Połączony post: 28 Cze, 2017, 20:52
Nieleczona, przy dużej inwazji pasożytów może doprowadzić uduszenia ptaka.
Ale może byc cos zupełnie innego, w dodatku jakąś chorobę mógł przywlec dziki ptak. Nie da sie wyleczyć przez internet
« Ostatnia zmiana: 28 Cze, 2017, 20:52 wysłana przez haaszek »

Offline runaway91

• *
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Cze, 2017, 10:39 »
Wiec pójdę z nimi do weterynarza, najwyżej wezmę wszystkie 3 razem i pojadę.. tym bardziej ze zauważyłam ze druga papużka ma nad dziobem nq wysokości 1-2 mm posklejane czymś brązowym piórka i od czasu do czasu, ale dość rzadko jednak, wydaje z siebie pojedyncze kichnięcia. Przepraszam ze pisze to dopiero teraz, ale wcześniej nawet tego nie zauważyłam i nie przywiązywałam do tego uwagi, a teraz przyglądam się całej czwórce dokładniej, wiec to wychwytuje. Nimfa póki co nie ma żadnych objawów, dzisiaj po ciemku w nocy widząc tylko czarny zarys ptaka widziałam ze robi ruchu główka podobne jak przy krztuszeniu, ale nie słyszałam nic, żadnych dźwięków typowych jak u falistej czy kanarka. Możliwe ze akurat ziewała, tym bardziej ze zdarzyło się to tylko raz. I mała uwaga - możliwe ze wyobrażacie sobie cierpiące i chore ptaki, których właścicielka nie raczy przejść się do weterynarza. Jest zupełnie inaczej - wszystkie są ruchliwe, maja apetyt, nie siedzą osowiałe, latają jak opętanie, zachowują się wręcz jak okazy zdrowia, więc tym bardziej nie miałam wcześniej powodów, żeby jakoś bardzo dokładnie im się przypatrywać i zwracać uwagę na każde choćby kichnięcie. Nawet kanarek, który na tle papug ma trochę cięższe objawy, sądziłam wcześniej ze akurat się przeziębił, ale dawałam mu wody z rozcieńczonym miodem, trochę dogrzewalam klatkę i przechodziło, a po jakimś czasie znowu to samo. Jeżeli kogoś uraziłam - bardzo przepraszam.

Offline Sabinka

• *
  • 58 lat(a)
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Lip, 2017, 02:26 »
Tu nie chodzi o urazę - na forum staramy się pomagać ptakom. Wyleczyć się nie da przez internet, ale doradzamy. Bardzo dobrze zrobisz, idąc z ptakami do weta. Ptaki bardzo długo ukrywają objawy chorób. Często kiedy ptaki siedzi napuszony i osowiały, może być za późno na pomoc.

Offline runaway91

• *
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lip, 2017, 13:04 »
W pełni zgodzę się z ostatnim zdaniem - miałam swego czasu aż 3 nimfy, jedna niestety uciekła, a druga zeszła prawdopodobnie na zaparcie jaja(wcześniej radośnie zabawiając się z samczykiem), chociaż w zasadzie miałam ją krótko i dziwił mnie od początku fakt, ze prawie wcale się nie odzywała. Tez siedziała napuszona i mimo, ze nie miałam szansy dostać się do weterynarza od ptaków, próbowałam jakoś jej pomóc nieinwazyjnymi sposobami typu nawilżanie powietrza. Niestety padła, nie chciałabym tego samego powtarzać z innymi, bo to w końcu żyjące stworzenie i niepotrzebnie narażać je na smierć. Niestety nie byłam jeszcze u weterynarza - przeszkodą są rodzice, a ponieważ niedawno toczyła się akcja z gawronem ze złamanym skrzydlen i odwożenie go do azylu, pewnie nieprędko pojadą(gawron był na drugim końcu domu w pokoju gdzie nie ma ptaków, myłam rece przed i po dotykaniu go, później długo wietrzyłam pokoj wiec mam nadzieje ze moje nic nie złapały). Jeżdżą raczej tylko w nagłych przypadkach, kiedyś np falista złamała kanarkowi łapkę, po tym wybryku oddałam je, obecna parka to inne papugi i nie dopuszczam ich do żadnych kontaktów z kanarkiem. Mam jeszcze pytanie - jeżeli już uda mi się wynegocjować wyjazd, zabrać tylko kichające faliste i kanarka, czy nimfę tez? Kiedyś z nią byłam odnośnie upierzenia, ale powiedziano ze wszystko jest ok, faktycznie, pare kąpieli i zrobiło się gładkie, powiedziano ze ptak jest zupełnie zdrowy. Fakt bez badań, ale oglądał papugę ten sam weterynarz który udzielał się na youtubie na kanale o papugach, wiec chyba coś o tych papugach wie.

Offline haaszek

• *
  • 59 lat(a)  Sto Lat
    Od: 15 Lis, 2003, 15:55
  • ptaki: Booka i Mandej - papużki faliste
    • Menażeria A.K.A. Marian - życie i twórczość
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lip, 2017, 16:49 »
Weterynarz ma kanał o papugach?

Offline Sabinka

• *
  • 58 lat(a)
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lip, 2017, 02:30 »
Zabierz te ptaki, które mają jakieś objawy (kichanie, sklejone piórka nad nozdrzami). Ale musisz powiedzieć wetowi, że masz też inne ptaki, bo może trzeba będzie przeleczyć wszystkie.

Offline Kaśka

• *
  • 54 lat(a)
    Od: 04 Sty, 2004, 19:41
  • ptaki: sama nie wiem ile
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lip, 2017, 19:44 »
Mały łuszczak i papuga mogły mieć zapalenie wola. Przy młodych ptakach jest to częste. Samica kanarka mogła zejść na zaparcie jaja.

Sprawdziłabym albo wywaliła karmę, wyczysciła wszystkie miski i poidła. Karma może jest zagrzybiona.

Może nieprawidłowo ją przechowujesz albo jest marnej jakości.

Z świszczącym kanarkie może być zupełnie co innego. Z tego co pamiętam kanarki cząsto mają problemy z oddychaniem, ale to też może wywoływać skażona karma i alergia.
Zwierzęta nie lubią pośpiechu. [oj_nie]
Bóg dał ptakom skrzydła żeby mogły fruwać a nie siedzieć w ciasnych klatkach.

Offline Chiara

• *
  • 38 lat(a)
    Od: 22 Lut, 2012, 23:29
  • ptaki: kanarki, amadyny wsp., wróbliczki, papużki faliste
    • forum prostodzioby
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Sie, 2017, 19:13 »
Takie krztuszenie się skojarzyło mi się że sternostomatozą, ale ona nie ma (z tego co wiem) przebiegu ostrego, tylko postępuje stopniowo (czyli nie pasowałaby do trznadla np). Przyszły mi też do głowy choroby odpleśniowe lub powodowane przez toksyny wytwarzane przez grzyby.
W każdym razie bez wymazu z dzioba, badania kału a może i posiewu pod jakimś kątem nic konkretnego się nie dowiesz. Znajdź weterynarza który leczy ptaki (jeżeli nie wiesz gdzie, jest w internecie baza weterynarzy ze wszystkich większych miast okolic, jeżeli masz problem ze znalezieniem weta, postaram się pomóc).
Prawdę mówiąc kiedy napisałaś że i nimfa w nocy krztusiła się, pomyślałam że być może (tfu tfu) część ptaków ma postać przewlekłą choróbska, a te które padały prawie od razu- formę ostrą.

REKLAMA:
Papużka falista, o papużce falistej, dla papużki falistejCAT, JCB części do koparki, betoniarkihotel tarnowskie góry, noclegi, pokoje, sala bankietowa, konferencyjnaSkanowanie slajdów, negatywów, przegrywanie filmów VHS na DVDobróbka skrawaniem automaty tokarskie detale toczoneProducent linek, linka gazu, sprzęgła, hamulca, zmiany biegówlinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychHurtownia zabawek Elf, zabawki hurt, sprzedaż hurtowa, dystrybucjamycie okien, malowanie dachów hal produkcyjnych czyszczenie, sprzątanieCzęści zamienne do maszyn budowlanych JCB, koparki JCBBlog, forum kulinarne English and the kitchen