';
Forum i album używa plików cookies. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisu, zapamiętania indywidualnych ustawień, logowania.
Więcej informacji w wątku: [Polityka prywatności]

Autor Wątek: Czy nimfie obcina się pazurki ?  (Przeczytany 1698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

barbarus

Czy nimfie obcina się pazurki ?
« dnia: 22 Kwi, 2005, 18:09 »
Ponieważ od trzech lat nie moge oswoić mojej nimfy. Więc łapanie jej raczej nie wchodzi w rachubę. Nie chcę jej bardziej stresować.Nie wiem zupełnie jak skrócić jej pazurki?Kupiłam w sklepie specjalne żerdki ,zeby na nich ścierała sobie dziobek i pazurki.Nie wiem czy to wystarczy? [help]

Offline Joanna

• autorka ksiązki i artykułów o papugach
  • *
  • 46 lat(a)
    Od: 03 Maj, 2002, 11:33
  • ptaki: nimfa
    • Papuzie Centrum Informacyjne
Odp: Czy nimfie obcina się pazurki ?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Kwi, 2005, 18:24 »
Chodzi o takie nakładki z papieru ściernego na żerdzi? To od razu je wywal!!! Papuga nie zetzre sobie pazurków tylko skórę z łapek.

http://www.http://www.papugi.dt.pl/menu/pyt.htm#pazurki

A w ogóle zapraszam do poczytania całego serwisu.

Pozdrawiam,
Joanna
Autorka książki o papugach "Nimfy. O nimfach prawie wszystko... i o innych papugach co nieco";
Więcej informacji o mnie

Papuzie Centrum Informacyjne - oswajanie, żywienie, choroby i leczenie

barbarus

« Odpowiedź #2 dnia: 22 Kwi, 2005, 18:40 »
Dziękuję za odpowiedź.Wyrzuciłam żerdki do kosza.Tylko nie wiem [niewiem] jak zmusić moją nimfę do spacerowania po dnie klatki.Ona bardzo rzadko tam schodzi.Pozdrawiam.

Offline Lidan

• *
  • 44 lat(a)
    Od: 12 Kwi, 2004, 12:49
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Kwi, 2005, 22:17 »
Nie rozumiem po co zmuszać ptaka do chodzenia po dnie klatki? Na ogół spód w klatce jest plastikowy, na nim kładzie się papier, a on chyba nie zetrze papudze pazurków. W naturze ptak chodzi po różnym podłożu; drzewo, piasek, skała, ziemia... W klatce papuga częściowo może zetrzeć sobie pazurki chodząc po żerdkach odpowiedniej grubości. Jeśli jest wypuszczana z klatki to lądując na różnych meblach, chodzac po łóżku czy podłodze pewnie też w jakimś stopniu ściera. Tak się zapobiego nadmiernemu przerostowi pazurków. Jednak w przypadku, gdy paznokcie są już bardzo przerośnięte takie zabiegi już raczej nie pomogą. Niestety nie ma innej metody - musisz złapać ptaka i jeśli sama nie umiesz tego zrobić to zawieź ptaka do weterynarza lub poproś o pomoc kogoś kto już obcinał ptakom pazurki. Moja siostra wprawdzie raz podstępem skróciła rozelli paznokcie bez łapania ale była to wyjatkowa sytuacja i nie było innego wyjścia. Papuga miała takie długie paznokcie, że pewnego razu zaczepiła sie nimi o klatkę tak, że nie dała rady sie wyplątać. No i  Anka szybko chwyciła cążki i z zewnątrz obcieła to co dała radę zanim ptakowi udało się uciec. Ale to nie jest dobry pomysł i ten zabieg mógł się nieszczęśliwie skończyć, zwłaszcza że ptak miał czarne paurki i nie było widać gdzie się zaczyna nerw.
"Nie wystarczy dużo wiedzieć, ażeby mądrym być"
                                        Heraklit z Efezu

barbarus

« Odpowiedź #4 dnia: 23 Kwi, 2005, 11:17 »
Dziekuję za radę.Moja papuga na dnie klatki ma piasek,ale niestety nie lubi tam schodzić.Po dywanie też za bardzo nie.Najchętniej siedzi na drążku, jak otwieram górę klatki i nas obserwuje.Jest bardzo nieufna.Od 3 lat nie mogę jej oswoić.Ma jakieś momenty ,że czegoś się wystraszy i wtedy lata po pokoju,albo ląduje na regale.Jak się uspokoi to wraca na klatke.Zauważyłam ,ze sie boi ludzi ubranych w niebieskie rzeczy.Kupiłam ją jak miała juz dwa lata,może ktoś bezmyślnie się jej pozbył i dlatego taka jest.Boję się ja stresować i łapać żeby obciąć paznokietki.Zostaje weterynarz [tuptup].Pozdrawiam.

REKLAMA:
Papużka falista, o papużce falistej, dla papużki falistejCAT, JCB części do koparki, betoniarkihotel tarnowskie góry, noclegi, pokoje, sala bankietowa, konferencyjnaSkanowanie slajdów, negatywów, przegrywanie filmów VHS na DVDobróbka skrawaniem automaty tokarskie detale toczoneProducent linek, linka gazu, sprzęgła, hamulca, zmiany biegówlinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychHurtownia zabawek Elf, zabawki hurt, sprzedaż hurtowa, dystrybucjamycie okien, malowanie dachów hal produkcyjnych czyszczenie, sprzątanieCzęści zamienne do maszyn budowlanych JCB, koparki JCBBlog, forum kulinarne English and the kitchen