';
Forum i album używa plików cookies. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisu, zapamiętania indywidualnych ustawień, logowania.
Więcej informacji w wątku: [Polityka prywatności]

Autor Wątek: obrączka - jak zdjąć?  (Przeczytany 7386 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Olena

• *
  • 35 lat(a)
    Od: 05 Sty, 2003, 02:06
  • ptaki: 18 kanarków
obrączka - jak zdjąć?
« dnia: 16 Sie, 2009, 13:40 »
Mój Marcel zaczyna mieć problem z obrączką na nodze, na razie jeszcze się jako tako przesuwa, ale widać, że zaczyna mu dokuczać i coraz mniej luzu jest między obrączką o nóżką, czasami zatrzymuje się w jednym miejscu, po prostu widać, że jeszcze trochę i będzie tragedia...

Moje pytanie jest takie - teoretycznie weterynarz powinien umieć ją zdjąć, jednak kiedyś jak rozmawiałam z wetem, to stwierdził, że się czegoś takiego nie podejmie. Czy ktoś z Was zdejmował może obrączkę albo zna kogoś, kto to robił i mógłby poradzić, jak i czym najbezpieczniej ją zdjąć?

Normalnie sama zaobrączkowałabym tego idiotę, który tę obrączkę założył... mam też kurę z obrączką, ale ona ma wyraźnie szerszą tę obrączkę i nie ma z nią żadnych problemów.

Offline biska

• *
  • Od: 14 Maj, 2008, 16:05
Odp: obrączka - jak zdjąć?
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sie, 2009, 21:50 »
podejdż do dobrego sklepu zoologicznego,czasem właściciel sklepu pomoże więcej niż weterynarz,a jesli nie pomoze znależć jakiegoś hodowcę,który usunie ją delikatnie. :)

Offline Olena

• *
  • 35 lat(a)
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sie, 2009, 22:21 »
niestety zachodniopomorskie to jest pustynia jeśli chodzi o hodowców i w ogóle ptasie zaplecze... prędzej chyba do Niemiec skocze do weta niż tu coś znajdę... na razie znalazłam w niemieckich sklepach specjalne cążki do obrączek, ale nie potrafię sobie wyobrazić, jak tym czymś się te obrączki przecina... na forach niemieckich ludzie proponowali oprócz tych nożyc również przecinaki jubilerskie i tzw. seitenschneider (chyba po polsku przecinak boczny lub coś koło tego), na ebay znalazłam już kilka ofert, chyba z tego coś wybiorę...

normalnie szlag mnie trafia, że przez jakieś durne znakowanie ptak się męczy, a ja mam tyle stresu :/

Offline haaszek

• *
  • 56 lat(a)
    Od: 15 Lis, 2003, 15:55
  • ptaki: Buka i Mandej - papużki faliste
    • Menażeria A.K.A. Marian - życie i twórczość
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sie, 2009, 22:28 »
A jakiś jubiler?
Koszulki z avatarami:

Offline Tonia (i Toniek)

• *
  • 24 lat(a)
    Od: 13 Wrz, 2003, 15:02
  • ptaki: 2 faliste, 3 nimfy
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Sie, 2009, 22:05 »
Ten przecinak boczny to chyba po polsku szczypce tnące boczne. Nadawać by się mogły, ale nie podjęłabym się tego osobiście - zbyt duże nerwy, zbyt mały margines błędu.
http://www.allegro.pl/item716313580_new_szczypce_precyzyjne_tnace_boczne_marmon.html
Biżuteria - moje hobby. 10.12.08 - aktualizacja

Offline Kaśka

• *
  • 51 lat(a)
    Od: 04 Sty, 2004, 19:41
  • ptaki: sama nie wiem ile
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Sie, 2009, 22:57 »
A może zwykłe cążki di paznokci albo bardzo ostre nożyczki di skórek. Nożyczkom można stępić końce żeby nie pokłóć ptaka. Te obrączki nie powinny być bardzo twarde.
Zwierzęta nie lubią pośpiechu. [oj_nie]
Bóg dał ptakom skrzydła żeby mogły fruwać a nie siedzieć w ciasnych klatkach.

Offline Olena

• *
  • 35 lat(a)
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Sie, 2009, 20:14 »
Dzięki za wszelkie sugestie... zakupiłam już dwa rodzaje takich cążek, najmniejsze jakie znalazłam, długość 9 cm, ale dodatkowo o bardzo małej główce tnącej i nachylonej pod kątem 45 st., całość raczej nie jest większa od cążek do paznokci, ale te precyzyjne specjalnie ukształtowane głowice wyglądają obiecująco.

Nożyczki odpadają, to nie może być nic z zachodzącymi ostrzami, ostrza muszą się stykać brzegami tnącymi, inaczej się zsuną z obrączki i nic nie przetną... taki kliper do paznokci też odpada, przymierzałam delikatnie i tym absolutnie nie ma jak złapać obrączki, także wszelkie cążki przednie/frontowe, czy jak je tam zwał, odpadają :(

Jak tylko kurier dostarczy te cążki, to się przymierzę, generalnie to od razu widać, czy da radę bezpiecznie chwycić obrączkę, więc nie ma obaw, że coś mu się stanie, jeśli zobaczę, że nic z tego, to na siłę na pewno nie będę próbować...
Posted on: 18 Sie, 2009, 13:55
Udało mi się zdjąć tę obrączkę !!!

Marcelowi nic nie jest, nie ma nawet zadrapania... robiłam to tym seitenschneiderem z główką nachyloną pod kątem 45 st. Cały zabieg trwał 15 min, przecinak bez problemu poradził sobie z tym tworzywem. Konieczne było wykonanie cięcia w dwóch miejscach, za każdym razem od góry i od dołu, aby obrączka rozpadła się na 2 połówki. Cięcia wykonywałam trzymając obrączkę w górnej części nogi, ponieważ tylko tam był jeszcze jako taki luz.

Strasznie się cieszę, że się udało i Marcelowi już nic nie grozi. Mam jeszcze kurę z obrączką, ale jej obrączka jest bardzo luźna, więc nie ma żadnych przesłanek, aby cokolwiek z nią kombinować.

Tego przecinaka użyłam -> http://www4.biall.com.pl/show,307028.html
« Ostatnia zmiana: 20 Sie, 2009, 20:32 wysłana przez Olena »

Offline haaszek

• *
  • 56 lat(a)
    Od: 15 Lis, 2003, 15:55
  • ptaki: Buka i Mandej - papużki faliste
    • Menażeria A.K.A. Marian - życie i twórczość
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Sie, 2009, 20:42 »
Olena, teraz możesz zacząć świadczyć usługi w rozbieraniu ptaków z obrączek.

Jak dobrze, że ci się udało!
Koszulki z avatarami:

Offline Olena

• *
  • 35 lat(a)
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Sie, 2009, 20:55 »
Teraz, kiedy już raz to zrobiłam, to teoretycznie mogę ciąć, chociaż i Marcel ma w tym spory udział, ponieważ ani razu się nie poruszył podczas zabiegu... No i zdjęcie takiej obrączki jest realne, jeśli w którymś miejscu nogi jest jeszcze luz, jeśli obrączka utknie na spuchniętej nodze, to zdjęcie tego badziewia jest raczej niemożliwe. Musi być trochę luzu, żeby wprowadzić ostrze przecinaka.

Normalnie dzisiaj już będę spać spokojnie :D A jutro spróbuję trzasnąć jakąś fotę Marcela bez obrączki :D

Offline dzika

• *
  • 32 lat(a)
    Od: 07 Kwi, 2009, 10:29
  • ptaki: 7 Nimf, 6 Falistych, 6 Zeberek
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Sie, 2009, 22:16 »
A po czym poznać że ptaszkowi przeszkadza obrączka? Chodzi mi o to by nie dopuścić do opuchlizny i ran związanych z przeoczeniem pierwszych symptomów.No i jak odróżnić czy przeszkadza czy ptak się po prostu nią bawi.Może troszkę nie na temat ale chodzi mi o młodą nimfę)

Offline Olena

• *
  • 35 lat(a)
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Sie, 2009, 22:33 »
Myślę, że ptaszka należy obowiązkowo z bliska obejrzeć, jeśli zaczyna oszczędzać nogę z obrączką i gryźć tę obrączkę. Jeśli po wzięciu go do ręki widać, że noga wygląda normalnie, a obrączka luźno wisi na nodze i swobodnie przesuwa się przy zmianie nachylenia nogi, to raczej nie dzieje się nic groźnego ze strony obrączki... można wtedy obejrzeć nogę, czy nie ma jakiegoś skaleczenia na palcach albo na spodzie nogi. Jeśli nie, to można przyjąć, że po prostu nie podoba mu się ta obrączką, ale może z nią żyć.

W przypadku Marcela jego obrączka przestała swobodnie przesuwać się po nodze, tkwiła na stałe w dolnej części nogi uciskając (na razie lekko) przód i tył nogi. Przy próbie przesunięcia jej do góry trzeba było odrobiny siły, dopiero w górnej części nogi było trochę luzu, jednak podczas latania i skakania obrączka ponownie zsuwała się na dół, ostatecznie na nowo klinując się w dolnej części nogi i ponownie ją uciskając. Biedak cały czas oszczędzał tę nogę i cały czas gryzł tę obrączkę, odpuszczał nieco, kiedy ręcznie przesuwałam mu tę obrączkę do góry, ale po jednym dniu znowu było to samo. Dlatego bałam się, że taki stały ucisk w jednym miejscu i jego dziobanie tej nogi może doprowadzić do obrzęku i skaleczeń, a wtedy byłaby tragedia.

Offline Ada

• Tak tak, Zuzanna to cwany ptak :-)
  • *
  • 35 lat(a)
    Od: 01 Lut, 2004, 16:25
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Wrz, 2009, 15:47 »
Oj nie zaglądałam dawno na forum, ale widzę że poradziłaś sobie wspaniale! Ja zdejmowałam Zuzi obrączkę cążkami do paznokci. Miała jeszcze sporo luzu, ale na wykończeniu obrąki był zadzior i troszkę ją drapał. Obrączka była plastikowa bez żadnych oznaczeń, tandeta. Brat trzymał Zuzę, "trochę" go pogryzła, a ja męczyłam obrączkę. Upociłam się jak mysz, serce waliło mi jak oszalałe, ale przez kilka lat ptaszek miał spokój od kuli u nogi.

Offline MalaZebra

• *
  • Od: 06 Wrz, 2008, 19:37
  • ptaki: 7 zeberek, 2 nimfy
    • Blog o pierzastych!
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Wrz, 2009, 18:49 »
Dobrze, że ci się udało. A mam takie pytanie. Czemu obrączka nagle zaczęła uciskać?? Obrączka pewnie była "lewa". Ludzie robią własne obrączki i obrączkują ptaki aby wyciągnąć więcej pieniędzy za ptaki. Sam mam zeberkę, którą kupiłem i zobaczyłem, że ma obrączkę. Jak spytałem się w PZO czy wiadomo od jakiego to hodowcy to pani prezes powiedziała, że to jest "lewa" obrączka. Na szczęście u mnie ona jest akurat z wymiarami i nie muszę jej ściągać. Jeszcze jedno. Obrączkę tą miał kanarek?? Bo możliwe, że ktoś założył mu obrączkę na drobną egzotykę. Różnica jest taka, że na kanarki jest 3mm średnica a na drobną egzotykę 2,3.
Żako, KoKo, Lulu, Luśka, Tosiek, Canabis i Hipi... Pozdrawiają!

Offline Ada

• Tak tak, Zuzanna to cwany ptak :-)
  • *
  • 35 lat(a)
    Od: 01 Lut, 2004, 16:25
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Wrz, 2009, 21:20 »
Zuza nie miała uciskanej nóżki, jedynie zadzior na palsiku zaczął jej przeszkadzać kiedy ptaszek troszkę podrósł. Sądzę że kanarek Oleny miał znacznie mniejszą obrączkę i kiedy nóżka urosła obrączka stała się znienawidzonym przedmiotem.
Nie wiem dokładnie jak to jest ale "prawdziwa" obrączka ma wybite jakieś daty i oznaczenia hodowcy. Zuza miała czysty, zielony kawałek plastiku :(

Offline MalaZebra

• *
  • Od: 06 Wrz, 2008, 19:37
  • ptaki: 7 zeberek, 2 nimfy
    • Blog o pierzastych!
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Wrz, 2009, 22:16 »
Tak obrączka powinna posiadać:
Insygnium hodowcy: np.: moje M035.
Rok na który została wyrobiona obrączka: np.: 09  ;) jakby ktoś nie wiedział :P.
No i skrót związku dla którego została wyrobiona: w moim przypadku PZO.
Ostatnio jak byłem w związku pani przez pokazała mi nowe projekty obrączek ale chyba nie przyjęli tego tej propozycji bo zbyt wiele dodali do nich.

Jeśli obrączka była pusta to nie można było z niej niczego stwierdzić no chyba, że hodowca, który wychował i sprzedał ptaszka był chciwy i postanowił nabroić za marne 5-10zł więcej.
Żako, KoKo, Lulu, Luśka, Tosiek, Canabis i Hipi... Pozdrawiają!

REKLAMA:
Papużka falista, o papużce falistej, dla papużki falistejCAT, JCB części do koparki, betoniarkihotel tarnowskie góry, noclegi, pokoje, sala bankietowa, konferencyjnaSkanowanie slajdów, negatywów, przegrywanie filmów VHS na DVDobróbka skrawaniem automaty tokarskie detale toczoneProducent linek, linka gazu, sprzęgła, hamulca, zmiany biegówlinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychHurtownia zabawek Elf, zabawki hurt, sprzedaż hurtowa, dystrybucjamycie okien, malowanie dachów hal produkcyjnych czyszczenie, sprzątanieCzęści zamienne do maszyn budowlanych JCB, koparki JCBBlog, forum kulinarne English and the kitchen